Кои се најскапите градови во Европа за ислениците

ОБЈАВЕНО НА:

Оваа 2022 година ќе биде драматична година во однос на трошоците за живот, бидејќи војната во Украина и недостигот на гориво ги зголемуваат цените насекаде.

Минатата недела, ECA International, бизнис консултантска компанија со седиште во Њујорк, го објави својот годишен извештај за најскапите градови за иселениците во светот. Овогодинешното рангирање е особено значајно, бидејќи светот минува низ огромна криза на трошоците за живот, предизвикана од различни фактори.

Една од најголемите, без сомнение, е руската инвазија на Украина и последователниот скок на цените на енергијата. Војната, заедно со бранот бегалци, исцрпувањето на оскудните ресурси за домување и растечката криза со храна, придонесуваат за драматично и значително зголемување на трошоците за живот во Европа.

Сепак, прекините во снабдувањето поради војната се влошија поради општиот недостиг на снабдување со гориво. Во исто време, порастот на цената на бензинот е еден од најзначајните фактори што предизвикува зголемување на трошоците за живот на глобално ниво. Ова беше најдраматично во Бејрут, Либан, каде што цените на горивото се зголемија за 1128 отсто од минатата година и во Истанбул, каде што цените се зголемија за 156 отсто. Сепак, Хонг Конг останува најскапиот град во светот за поранешни патници уште една година.

Најскапите градови во Европа
Првите три најскапи градови во Европа ги задржаа своите позиции од минатата година, при што Женева, Цирих и Лондон постојано се рангирани меѓу најскапите градови во светот. Во исто време, Рејкјавик стана значително поскап во однос на неговите европски колеги, бидејќи главниот град на Исланд отиде од 17-то место во 2021 година на 8-то во 2022 година.

Повеќето од другите градови на оваа листа задржаа конзистентна или маргинално различна позиција во споредба со минатата година.

Еве список на најскапите градови за иселениците во Европа:

1. Женева, Швајцарија;
2. Лондон, В.Британија;
3. Цирих, Швајцарија;
4. Берн, Швајцарија;
5. Копенхаген, Данска;
6. Осло, Норвешка;
7. Ставангер, Норвешка;
8. Рејкјавик, Исланд;
9. Стокхолм, Шведска;
10. Луксембург

Следете не и на:

24AUTO NETWORK