Кia пушта возило од пет метри во сериско производство

ОБЈАВЕНО НА:

Прототипот Telluride кој беше презентиран на саемот во Детроит пред две години влегува во сериоско производство, а ова го објави шефот на дизајнерите на Kia, Петер Шрајер.

Од компанијата од Кореа засега нема детали околу иднината на возилото, а од европското одделение на Kia сметаат дека Telluride може да се продава далеку подобро и надвор од Северна Америка каде што е основниот пазар.

Прототипот кој бил покажан во Детроиот бил долг 5,1 метри, широк 2,029 метри и висок 1,8 метри.

Хибридното возило има 3,5 литарски бензиски мотор V6 со 270 коњси сили и електромотор со моќност од 130 коња.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK