Детали за Hyundai Carlino – најмалиот СУВ на компанијата

ОБЈАВЕНО НА:

Новиот Hyundai Carlino ќе стане најкомпактниот кросовер во корејскиот бренд. Ова субкомпактен кросовер дизајниран со помали димензии од моделот Creta и од неодамна претставениот модел Hyundai Kona.

Информациите за промовирањето на возилото се потврдени од страна на Јук Кју, шефот на индиското застапништво на концернот. Името на моделот ќе биде исто како и концептниот модел Hyundai Carlino претставен минатата година.

Во Индија ќе започне првото производство на Carlino, а развојот на сериската верзија е дело на локалните специјалисти на компанијата. Автомобилот ќе се натпреварува на локалниот пазар со новата генерација на Ford EcoSport и Suzuki Vitara Brezza.

Новиот кросовер ќе биде пократок од 4 метри и сериската верзија ќе преземе некои од карактеристиките на концептот, но ќе има и разлики што се нормални поради технолошките барања за производство.

Серискиот Hyundai Carlino ќе биде опремено со бензински турбо мотор од 1.0 литри (100 и 120 КС) и 1.4-литарски турбо дизел од 90 КС. Стандардната изведба на возилото ќе биде само со погон на предни тркала.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK