BMW го претстави суперкросоверот XM (Фото + Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

BMW M влегува во нова ера со претставувањето на супер кросоверот XM, првиот баварски plug-in хибрид кој е само со индекс М. Новитетот се разликува од вообичаениот „М“ не само по моќниот бензинско-електричен погон. XM има нестандардни решенија за дизајн, уникатно име и само една верзија. BMW XM исто така станува првиот независен модел од М дивизијата по речиси 45 години.

Сериската верзија на BMW XM во голема мера го повтори минатогодишниот прототип. Има многу разлики во нијансите, но општиот концепт е зачуван. XM е споредлив по големина со X7: меѓуоскиното растојание на кросоверите е исто (3.105 милиметри), но суперхибридот е четири сантиметри пократок, половина сантиметар поширок и пет сантиметри понизок.

Континуитетот со претходниот уникатен развој на BMW M – спортскиот автомобил М1 од доцните 1970-ти – се постигнува преку ласерски гравирани амблеми на спротивните страни на задниот спојлер. Неочекувано дизајнерско решение е поставувањето на златни елементи. Горниот раб на прозорците, линијата на стаклениот праг, облогата на решетката, елементите на дифузорот и краците на опционалните тркала од 23 инчи се направени во златни нијанси.

Отворот за полнење на BMW XM се наоѓа во предниот лев браник и е изложен, како да сака да ја нагласи електрификацијата на моделот. Под хаубата се наоѓа докажаниот 4,4-литарски V8 (489 коњски сили, 650 Nm), кој работи заедно со електромотор со моќност од 196 коњски сили (280 Nm), вграден во осумстепениот автоматски и систем за погон на сите тркала. Максималната моќност на системот е 652 коњски сили, а вртежниот момент е 800 Nm, што овозможува новиот производ да се нарече најмоќен сериски модел на М дивизијата.

Динамичните перформанси во никој случај не се рекордни: од место до 100 километри на час, BMW XM забрзува за 4,3 секунди, максималната брзина е 250 или 270 километри на час (со пакетот M Driver`s). Неофицијалниот предводник на серијата М се покажа дека е побавен од нехибридниот X5 M/X6 M со префиксот Competition, и тоа не е изненадувачки, бидејќи максималната тежина на иновацијата е дури 2.750 килограми. Сепак, BMW не крие дека XM е најтешкиот модел во историјата.

Постојат три работи кои можат да ги израдуваат фановите на BMW. Прво, хибридот XM е опремен со батерија од 25,7 киловат-часови, што овозможува 88 километри во циклусот WLTP само со електрична енергија без да се запали моторот со внатрешно согорување. Второ, потрошувачката на гориво во комбинираниот циклус на целосно наполнет кросовер нема да надмине 1,6 литри на 100 километри. Трето, на пат е ветената врвна верзија Red Label со 745 коњски сили и 1000 Nm вртежен момент – не само што треба да биде тешка, туку и многу побрза.

BMW XM

Од другите позитивни страни, вреди да се истакне идеалната статичка распределба на тежината, која е во сооднос 50:50 и многу луксузниот ентериер. Во однос на архитектурата, сè е многу слично на ажурираниот X7 – речиси исти облоги на вратите, сличен мултимедијален систем iDrive 8, идентична предна плоча и централен тунел. XM има само џојстик со фиксен менувач, материјали за декорација и завршна обработка.

Автомобилот е украсен со кожа во боја на кафе и темно сина напа, а атмосферата во преградата не е заслужна само за амбиенталното осветлување, туку и стотината LED диоди во „скулптурниот“ таван. Интересно е тоа што за XM е избрана вистинска кожа, а не вештачка веганска замена. Распоредот на седиштата е исто така важна нијанса. Тоа е според шемата 2 + 3, бидејќи трет ред генерално не е предвиден.

Монтажата на BMW XM ќе започне пред крајот на годината во американската фабрика на компанијата. Основниот кросовер ќе чини 160.000 долари, додека верзијата со 745 КС ќе биде достапна за 185.000 долари, а ќе треба дополнително да платите за прилагодување на внатрешноста и 23-инчни тркала.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK