Тест за летни гуми на ADAC – што се препорачува за возење

ОБЈАВЕНО НА:

Вкупно 32 гуми за возила од средна и пониска средна класа биле тестирани, а се покажа дека имаше и причина за критика

Резултатите од последниот тест на најголемиот германски автомобилски клуб ADAC, овој пат за новите летни гуми се доста изненадувачки и импресивни. Претежно „добро“ и „задоволувачко“ само еднаш „доволно“ и „лошо“ – така кандидатите се претставија на тестот за летни гуми ADAC 2021. Вкупно 32 гуми за возила од средна и пониска средна класа биле тестирани, а се покажа дека имаше и причина за критика.

Доста неуспешен се покажа тестот на Firestone Roadhawk (средна класа, димензии 225/50 R17), на мокри патишта. Оценката на ADAC: „При запирање на влажно со брзина од 80 км/ч тој запре со речиси две должини на возилата подоцна од Semperit Speed-Life 3 во оваа дисциплина“.

Четирите гуми, оценети како „добри“ во овој тест за запирање – Falken Azenis, Continental Premium Contact 6, Kumho Ecsta PS71 и Bridgestone Turanza – покажуваат универзални квалитети на позитивен начин. Тие можат да бидат убедливи во своите квалитети и по влажни и по суви патишта и се економични во однос на трошењето и потрошувачката.

Во оваа димензија се особено препорачливи Continental Premium Contact 6, Semperit Speed-Life 3 и Bridgestone Turanza T005, кои се со „добри резултати“ во речиси сите одделни дисциплини.

ADAC evaluation of summer tires 2021, size 205/55 R16
Tire Price in euros ADAC evaluation Dry (20%) Wet (40%) Noise / comfort (10%) Fuel consumption (10%) Wear (20%)
Continental PremiumContact 6 94 2,2 2,0 1,8 3,1 2,5 2,5
Semperit Speed-Life 3 76 2,2 2,2 1,9 2,8 2,0 2,5
Bridgestone Turanza T005 87 2,3 2,0 2,1 3,2 1,8 2,5
Goodyear EfficientGrip Performance 2 89 2,6 2,6 2,3 2,8 1,9 0,6
Kumho Ecsta HS51 71 2,6 2,6 2,2 2,8 1,6 2
Apollo Alnac 4G 73 2,7 2,6 2,7 2,8 1,9 2
Hankook Ventus Prime 3 K125 73 2,7 1,5 2,7 2,9 1,9 2,5
Fulda EcoControl HP 2 74 2,8 2,5 2,8 2,7 1,9 1,5
BF Goodrich Advantage 78 2,9 2,2 2,9 2,8 1,6 2,0
Maxxis Premitra 5 72 3,0 1,4 1,5 3,1 2,7 3,0*
Nokian Wetproof 71 3,0 2,1 2,3 2,7 2,3 3,0*
Pirelli Cintorato P7 86 3,0 2,0 2,0 2,7 2,3 3,0*
Uniroyal RainSport 5 76 3,0 2,9 2,1 2,7 1,9 3,0*
Petlas Imperium PT515 63 3,0 3,3 3,3 3,1 2,2 1,5
King Meiler Sport 1 42 3,6 3,2 3,6 3,7 2,0 2,5
* led to an overall deterioration of the tire rating
Rating: 0.6 – 1.5 Very good; 1.6 – 2.5 Good; 2.6 – 3.5 Satisfactory; 3.6 – 4.5 Sufficient; of 4.6 Insufficient

 

Гуми – димензија 205/55 R16

МНОГУ СЕ ПРЕПОРАЧУВА
Continental Premium Contact 6
Semperit Speed-Life 3
Bridgestone Turanza T005

СЕ ПРЕПОРАЧУВА
Goodyear EfficientGrip Performance 2
Kumho Ecsta HS51
Apollo Alnac 4G
Hankook Ventus Prime 3 K125
Fulda Ecocontrol HP 2
BF Goodrich Advantage
Maxxis Premitra 5
Nokian Wetproof
Pirelli Cinturato P7 C2
Uniroyal RainSport5
Petlas Imperium PT515

ДЕЛУМНО СЕ ПРЕПОРАЧУВА
King Meiler Sport 1

Гуми – димензија 225/50 R17
МНОГУ СЕ ПРЕПОРАЧУВА

Falken Azenis FK510
Continental PremiumContact 6
Kumho Ecsta PS71
Bridgestone Turanza T005

СЕ ПРЕПОРАЧУВА
Michelin Primacy 4
Dunlop Sport Maxx RT2
ESA+ Tecar Spirit Pro
Nexen N Fera Sport
Pirelli Cinturato P7 C2
Semperit Speed-Life 3
Kleber Dynaxer HP4
Sava Intensa UHP 2
Giti GitiPremium H1
Laufenn S-Fit EQ+ LK01
Barum Bravuris 5HM
Viking ProTech NewGen

НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА
Firestone Roadhawk

Што се однесува до трошењето, Goodyear EfficientGrip Performance 2 ги надминува сите други гуми – има импресивен „животен век“ од над 55.000 километри и на тој начин издржува двапати подолго на пример од Nokian Wetproof, чија граница на трошење е измерена на помалку од 25.000 километри.

Професионалниот совет на ADAC – Кога купувате гуми, уверете се, дека и четирите гуми имаат еден и ист датум на производството и последователно еден и ист технички стандард. Препорачливо е исто така да се разгледа одблизу претставувањето на одделните дисциплини и да изберете гума според сопствениот профил на возење и автомобил.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK