Како почна Rimac: На самовозечки автомобил работел 90 дена и ноќи во 2013 година (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Rimac Automobili е веќе позната, иако мала компанија. Вчера Porsche објави дека ќе вложи дополнителни 70 милиони евра во компанијата иако младиот Хрват Мате Римац ќе остане да го раководи контролниот пакет акции. Младиот претприемач објави интересна сторија на Фејсбук за проект на кој работел од самиот почеток, за неговата компанија воопшто да преживее.

Се работи за самовозечки автомобил што тие го развиле уште во 2013 година, додека компанијата имаше десетина вработени. „Почнавме да работиме за германска компанија од која тие ни ја кажаа својата визија за иднината – усно, без никакви спецификации“, напиша Римац на Фајсбук.

Тој пишува дека пред да се сретне со нив сметал дека автономното возење е неинтересно и дека не размислува премногу за концептот на мобилност како услуга.

“Купувачот сакаше да развиеме и да изградиме прототип заснован на нивната идеја. Сето ова моравме да го сториме во рок од 90 дена, бидејќи во спротивно нивната буџетска резервација оди во” другата каса“, пишува Римац.

Тој пишува дека тие работеле 90 дена и ноќи на целосно нов концепт на возила со сосема поинаков принцип на управување и возење.

Jednom davno su me tokom jednog intervjua pitali radimo li na autonomnoj vožnji. Ja sam tada rekao da smo već napravili…

Posted by Mate Rimac on Monday, March 8, 2021

 

Тој исто така објави видео од чудата што ги составија на Фејсбук. “Целта беше да се покаже како може да изгледа иднината на мобилноста. Автомобилот секако не возеше сам, но имаше џојстик за контрола помеѓу седиштата и од далечина за целите на ова демонстративно видео”, пишува Римац.

Тој исто така вели дека оваа возило, со оглед на буџетот, времето, знаењето и големината на тимот што го имаа на располагање, е нешто со што тој денес се гордее и му ги отвори очите во која насока треба / може да оди иднината на индивидуалната мобилност.

“Па, преживеавме со такви работи на почетокот. Крпевме крај со крај и често доцневме со нашите обврски, но преживеавме. Денес, компаниите со помалку од овој прототип собираат стотици милиони евра финансирање, но тоа беше поинакво време. осум години изгледаат мали, всушност, барем во нашата индустрија, сè е тотално променето “, пишува Римац.

Тој исто така вели дека работеле на многу слични проекти и дека може да покаже уште некои од нив.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK