Десетте најубави мостови во светот (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Во светот на архитектурата можеби нема ништо покорисно од мостовите. Практично тие објекти не само што дозволуваат безбедно да се премине од една на друга страна, туку се и симбол на поврзувањето. А и секој човек има пристап до мостовите.

Само затоа што се функционални не значи дека треба да се со наједноставен дизајн. Во градењето на мостовите некои од најголемите архитекти во светот ги покажуваат способностите на своите творечки умови.

Во продолжение можете да ги видите десетте најубави мостови кои се претставени од Architectural Digest. Покрај тоа што се ремек-дела на архитектурата тие се и многу популарни туристички атракции.

1. Мостот Henderson Waves, Сингапур

Во највисоката точка, мостот е малку над 60 метри што го направи највисокиот мост во Сингапур. Модерниот пешачки мост е заобиколен со бујно зеленило. Проектиран е од страна на фирмата од САД RSP Architects, Henderson Waves која е поврзана со Mount Faber Park и Telok Blangah Hill Park.

2. Puente de la Mujer, Буенос Айрес, Аргентина

Проектиран е од страна на големиот мајстор на архитектурата Сантијаго Калатрава, Puente de la Mujer (на шпански, Мостот на жената), кој е завршен во 2001 година и се наоѓа во трговскиот реон на Буенос Аирес.

3. Мостот Ријалто, Венеција, Италија

Овој мост е изграден во 16-тиот век и е најстариот мост, кој уште стои над Големиот канал. Тој е и една од задолжителните атракции кај кои запираат големиот број на туристи.

4. Бруклинскиот мост, Њујорк, САД

Овој мост во Њујорк има богата историја. Неговата изградба е заврпена во 1883 година и тој е еден од најстарите мостови во светот. Денес преку него поминуваат 150.000 автомобили и пешаци секојдневно преминувајќи преку реката Ист Ривер.

5. Мостот Шеих Зајед, Абу Даби, ОАЕ

Проектиран е од покојната легендарна архитектка Заха Хадид. Мостот беше завршен во 2010 година, а чинел 300 милиони долари.

6. Мостот Сечени, Будимпешта, Унгарија

Го има проектирано инженерот Вилијам Кларк од Велика Британија. Мостот е еден од симболите на Будимпешта над реката Дунав, а е отворен во 1849 година.

7. Мостот Голден Гејт, Сан Франциско, САД

Еден од најпознатите во светот. Мостот „Златната порта“ во Сан Франциско е завршен во 1937 година. Замислен е од архитектот Иврин Мороу, дизајниран од вештачки декот и е објавено за едно од чудата на современиот свет од Американското здружение на градежни инженери.

8. Мостот на Карло, Прага, Чешка

Овој мост е завршен на почетокот на 1400 година и е историски мост кој ја пресекува реката Влтава во Прага. Целиот е од Камен. Мостор се простира на околу 1700 чекори и е декориран со десет статуи од двете страни.

9. Тауер Бриџ, Лондон, Велика Британија

Се работи за мост кој е задолжителна туристичка атракција во Лондон и можеби најпопуларниот мост во светот. Отворен е во 1894 година. Им дозволува на автомобилите и пешаците да ја преминуваат реката Темза, а во исто време им дозволува и на бродовите да поминуваат по реката бидејќи се крева под агол од 86 степени.

10. Мостот Хаџу, Исфахан, Иран

Изграден е во 1950 година. Мостор на Хаџу во Исфахан е пешачки мост од камен изграден во чест на династијата Сафавид (1501-1736). Има 24 свода и е долг 133 метри.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK