Латвала и Ханинен ќе ја возат новата Toyota Yaris WRC

ОБЈАВЕНО НА:

По долга пауза Toyota се враќа во СП во рели, а нивнио тмодел со кој ќе се натпреваруваат во новата сезона е Yaris WRC. Taa беше денеска претставен заедно со Јани Мати Латвала и Јухо Ханинен, двајцата возачи.

Фотографиите покажуваат дека ова сепак не е обичен Yaris. Има доста необични крилца, а највпечатливи се оние кај ретровизорот.

Возилото е опремено со 1,6 литарски турбо мотор кој испорачува 380 КС и 332 Нм вртежен момент на сите четири тркала, без разлика на подлогата.

Возилото со спецификација за 2017 година со повеќе механички и аеродинамички подобрувања, за да ги задржи своите добри перформанси.

Toyota Gazoo Racing ќе има две возила, едното управувано од Јари Мати Латвала, победник на 16 релија, и Јухо Ханинен, кој беше шампион на S2000 и е дел од возачката програма на Тоyota.

toyota-wrc2 toyota-wrc1 toyota-wrc

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK