Renault го оживеа Twingo како ефтин електричен автомобил

ОБЈАВЕНО НА:

Renault покажа прототип за следната генерација на хечбекот Twingo, кој ќе се појави во продажба во 2026 година. Новото Twingo ќе биде целосно електрично и, судејќи според дизајнот на прототипот, ќе има изглед инспириран од оригиналниот хечбек Twingo од 90. тие години.

Изгледот на овој прототип на Twingo значително се разликува од оној на моделот во заминување, кој можеше да се пофали со заден мотор и погон на задните тркала. Целокупната форма е споделена со првата генерација на Twingo, додека сè уште го наоѓаме модерниот дизајнерски јазик на марката.

Новиот автомобил ги добива дури и тројните отвори на хаубата кои беа белег на првата генерација.

Новото Twingo ќе биде поставено под новиот електричен отвор на Renault 5 и компактен теренец Renault 4, користејќи ја истата модуларна архитектура „AmpR Small“.

Ampere, одделот за мали електрични автомобили на Renault Group, ќе биде одговорен за дизајнот, инженерството и производството. Цената ќе биде под 20 илјади евра.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK