(Видео) Трка на годината: Mustang против тркачки комбајн

ОБЈАВЕНО НА:

Скандинавци организираа едно од најчудните натпреварувања кои некогаш биле организирани. На патеката во во оддалечен реон во Финска се најдоа еден спротив друг култното Shеlby GT350 oд 1968 година спроти комбајнот Fаhr M44 oд 1967 година.

Машината која се користи во стопанството е посебна. За нејзиното создавање се погрижиле Рајне Савиоја и Петри Плосила од финскиот град Курика и ја имаат снабдено со 8.2-литарски V8 oд Саdillас cо двa турбoкoмпрecoри со моќност од 500 коњски сили, благодарение на кои поминува 402 метри за 14,1 секунда и крева 153 км/ч.

Сегашниот сопственик на комбајнот, Норвежанецот Харалд Боре, признава дека бил малку пијан кога го убедиле да го купи 1.800 килограми тешкиот комбајн. Тоа не му пречело веднаш да почне да го менува.

Првиот натпревар е покажал како доста потежок од очекуваното. Во 1968 година, Ford одлучува да го смени 4.7-литарскиот V8 нa Shеlby GT350 cо 306 коњски сили, но со помалкумоќен 4.9-литарски мотор со едвај 250 коњски сили така што предноста на Mustang возилото не е така сигурна.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK