(ВИДЕО) Погледнете како BMW M340i xDrive разви 261 км/ч

AutoTopNL на својот YouTube канал објави видео од забрзувањето на BMW M340i xDrive. При тоа прикажано е забрзувањето до максималните 261 км/ч.

Секако забрзувањето и постигнувањето на оваа брзина и не беше некој проблем особено ако се знае фактот дека под хаубата има 3,0 литарски I6 турбо мотор.

Тој обезбедува 382 КС, а според официјалните технички податоци до 100-ка забрзувуа за 4,1 секунда.

За потсетување, овој модел во продажба е достапен од оваа година, а покрај опременоста со бензински и дизелски мотор, е понуден и со plug-in хибриден погон.