Започна производството на новата Skoda Octavia

ОБЈАВЕНО НА:

Во фабриката на Skoda во Млада Болеслав, чешкиот производител и официјално го започна производството на новата генерација на Octavia.

Во официјалното соопштение на Skoda се наведува дека во оваа фабрика дневно ќе се произведуваат 1.150 примероци од седанската и караванската верзија.

Оваа, четврта генерација се базира на MQB платформата, а понудата доаѓа со три нивоа на опременост – Active, Ambition и Style. Дополнително, следната година се очекува Scout и RS верзија.

До крајот на годинава се очекува овој модел да биде достапен на сите европски пазари кога ќе бидат и познати цените.

Повеќе за овој модел прочитајте ТУКА.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK