VW Group во Кина ќе произведува електричен SUV за европските пазари

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen ќе започне со извоз на електрични возила произведени во Кина во Европа, почнувајќи од 2024 година.

VW потврди кон крајот на минатата недела дека брендот Cupra ќе започне со производство на Tavascan во својата фабрика за заедничко вложување во Анхуи, Кина, која работи заедно со JAC.
„Фабриката Анхуи беше фабрика со вистински капацитет и технологија во времето на планирањето на производството“, истакнуваат во VW.

Во продажбата на електрични возила од кинеско производство во Европа, Volkswagen ќе им се придружи на Tesla, BMW и Renault кои го прават истото со Model 3, iX3 и Dacia Spring. Агенцијата Блумберг забележува дека PwC предвидува дека во Европа наскоро ќе продадат 800.000 возила произведени во Кина.

Cupra Tavascan беше претставен како концепт уште во 2019 година, но нема да се појави на пазарот до моделската 2024 година. Електричниот SUV ќе се базира на MEB платформата на VW и се очекува да има пар електрични мотори кои се комбинираат за да испорачаат 302 КС. Овие мотори ќе се напојуваат со батерии од 77 kWh, а EV треба да може да достигне 100 km/h за 6,5 секунди и да има досег од 450 km со целосно полнење на циклусот WLTP.

Иако овие бројки се практично идентични со моделите ID.4 и ID.5 GTX, Tavascan сака да се истакне со многу подраматичен изглед многу близок до оној на оригиналниот концепт.

Концептот веднаш остави впечаток на Саемот за автомобили во Франкфурт во 2019 година кога се појави, благодарение на агресивната предна табла во која доминираат јаглеродни влакна и два големи доводи за воздух. Исто така, има остри LED светла, драматична линија на покривот и висок заден дел со LED задни светла, LED светлосна лента и браник од јаглеродни влакна.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK