Volkswagen покажа тизер од новиот Passat

ОБЈАВЕНО НА:

Одговорните лица на Volkswagen за контакт со јавноста ги публикуваа првите официјални информации околу следната генерација на Passat. Ова возило се очекува да излезе на пазарот во САД на почетокот на следната година. Моделот ќе добие малку поагресивна, но препознатлива елементи од дизајнот на Arteon.

Дури и да има целосно нова каросерија, новиот Passat ќе биде направен на платформата на стариот. Разликите во техничкиот план исто така ќе бидат минимални, а под предната хауба ќе се монтира познатиот 2.0-литарски четирицилиндричен турбомотор со моќност од 176 коњски сили и максимален вртежен момент 250 Нм.

Поради отказот од преминување кон модулната архитектура на MQB хибридната модификација нема да има. Ќе недостига и дигитален панел за прибор. Опремата ќе вклучува LED фарови, систем за автоматско сопирање, мултимедија со 8-инчен дисплеј и адаптивна контрола на патувањето.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK