Volkswagen ќе прави нов електричен СУВ со домет до 700 км.

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen неделава објави дека ќе инвестира 460 милиони евра во својата фабрика во Волфсбург со цел да ја подготви да ги произведува своите први ЕВ возила. Фабриката ќе започне со производство на возила базирани на платформата MEB во 2023 година.

Извршниот директор на германскиот производител, Томас Шафер, ја објави одлуката за додавање на производството на електрични возила во големата фабрика на своите работници оваа недела, велејќи дека производството на хечбекот ID.3 ќе започне во 2023 година, а целосното производство се очекува во 2024 година.

Тој додаде дека оттаму само ќе се прошири производството. Хечбекот ID.3 ќе биде следен од засега неименуван кросовер кој ќе се базира на платформата MEB+. Како еволуција на целосно електричната платформа MEB, ажурирањето ќе го прошири опсегот и ќе го подобри времето на полнење.

Според Volkswagen, примарна предност на платформата MEB+ ќе бидат новите батерии. Користејќи ја сопствената технологија „единечна ќелија“, производителот на автомобили тврди дека неговите возила ќе можат да поминат до 700 km. по полнење. Кога ќе треба повторно да се полнат, возилата што ја користат оваа технологија ќе можат да се полнат со брзина до 200 kW.

Пристапот на платформата MEB+ сè уште не значи дека редовната платформа MEB е мртва. VW вели дека има намера да претстави 10 нови електрични модели базирани на платформата до 2026 година, вклучително и почетниот модел со цена од околу 25.000 евра.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK