Уште не е готово: Летово Volvo ја лансира последната генерација на дизели

ОБЈАВЕНО НА:

Volvo е една од компаниите, кои се најбрзи во однос на трансформацијата кон електричниот удар. Сепак, Швеѓаните сè уште не се подготвени да го заборават целосно добриот стар дизел мотор.

Според информација од Autocar, производителот ќе ја лансира последната генерација на дизел мотори во текот на ова лето. Претпоставката е дека моторите ќе останат во продажба најмалку четири или пет години, а потоа Volvo ќе се збогува со дизелот.

Се очекува новите четири цилиндрични дизел мотори да бидат еволуција на актуелните агрегати. Прво ќе биде виден во обновениот XC90, а потоа најверојатно и во другите модели на брендот.

Што се однесува до големиот џип во следната генерација, тој ќе се нуди со цеосно електрифициран погон и веќе нема да има дизел мотори.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK