Уште еден директор си замина од Tesla

ОБЈАВЕНО НА:

Турбуленциите во Tesla никако да завршат. По бројните откази, одложувања на импелемнтацијата на планот, скандали и падови на акциите, американските медиуми пишуваат за уште еден отказ.

Станува збор за потпретседателот на оделението за глобалниот ланец на снабдување Лијам О’Конотр кој поднесе оставка од позицијата, пренесува CNBC. Оваа вест ја потврди и угледниот Блумберг повикувајќи се на инсајдерски информации. О’Конор дојде во Tesla во 2015 година од Apple, а неговата оставка е само една во низата оваа година.

Доаѓа откако во претходните квартали компанијата предводена од Маск забележа голем пад на вредноста на акциите, направи неколку одложувања во производството, а беше и под истрага поради контроверзното однесување на председателот на компанијата Маск.

Инаку годинава, најмалку 42 високо рангирани вработени во оваа компанија си поднесоа оставка, а нивниот број изнесува 59 ако се земат последните 12 месеци.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK