Toyota ќе понуди 6 целосно електрични автомобили во Европа до 2026 година

ОБЈАВЕНО НА:

Тојота планира да понуди шест нови целосно електрични модели на возила во Европа под марката bZ до 2026 година, вклучувајќи го и теренецот со средна големина bZ4X. Првиот ќе биде мал автомобил што ќе пристигне следната година, рече шефот на Toyota Motor Europe, Мет Харисон, на форумот на Toyota Kenshiki во Брисел. Автомобилот ќе биде SUV, изјави друг извор од компанијата.

Јапонците го лансираа bZ4X годинава откако се фокусираа на производство на низа целосно хибридни модели за да ги исполни целите за емисии што ги наметна ЕУ.

Потврдата дека Тојота ќе ја прошири својата палета на целосно електрични патнички автомобили доаѓа откако Харисон рече дека „ја покажува нашата јасна посветеност на електричните возила со батерии“.

Претстојната гама bZ вклучува мали и компактни теренци/кросовери и три поголеми модели. Моделите bZ ќе се продаваат на меѓународно ниво. На настанот во Брисел, Toyota го покажа концептот bZ компактниот електричен SUV, првпат прикажан на саемот за автомобили во Лос Анџелес во ноември.

Концептот прикажува возило во компактниот SUV сегмент кој се очекува во 2025 година. Концептот bZ е долг 4.538 mm, што го става на врвот на компактниот сегмент. Сериската верзија најверојатно ќе се продава како bZ3X.

Toyota сака до 50 отсто од продажбата во Турција, Израел, Русија (иднината на Toyota е нејасна во та земја) и неколку евроазиски земји да доаѓаат од целосно електрични возила до 2030 година, пред да стапи на сила забраната од ЕУ, и автомобилите со емисија на штетни гасови може да се продаваат по 2035 година.

До 2025 година, Toyota проценува дека 10 отсто од нејзината продажба во европскиот регион ќе биде целосно електрични, а 80 отсто ќе доаѓаат од хибридни и plug-in хибридни модели. Годинава 66 отсто од неговата продажба ќе бидат хибриди, предвидува Toyota.

Тие моментално продаваат само еден плагин модел во Европа, SUV со средна големина RAV4, но ќе додаде уште два – компактниот хечбек Prius ќе се продава како плагин само во Европа, а од в година следната генерација C-HR компактен SUV, кој исто така ќе има целосна хибридна опција.

Единствената информација што ја даде Toyota за идентитетот на преостанатите четири bZ возила кои треба да се до 2026 година беше неозначен дијаграм што ги прикажува нивните груби димензии и времето на лансирање. По малиот SUV, доаѓа поголемо возило што се наоѓа над bZ4X со средна големина, веројатно сериска верзија на најголемиот теренец што Toyota го прикажа во низа од 15 целосно електрични концепти во декември 2021 година, прикажувајќи ги идните модели.

Трет модел за Европа е прикажан на дијаграмот со иста должина како bZ4X, а тоа би можело да биде електричниот седан прикажан во концептната гама во декември. Четвртиот модел прикажан на дијаграмот е најголем по големина и можеби е пикапот прикажан на декемврискиот настан. Петтиот се наоѓа под bZ4X и затоа најверојатно ќе биде сериска верзија на концептниот компактен теренец bZ. Ниту еден од петте не се очекува да биде произведен во Европа.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK