Tesla работи на платформа која ќе нуди двоjно поевтини возила

ОБЈАВЕНО НА:

Веста дека Tesla работи на нова поевтина платформа кружи низ интернетот со месеци, но барем до сега луѓето на Илон Маск не потврдиле апсолутно ништо. Сега американската компанија откри дека навистина работи на нова генерација архитектура, која ќе биде прикажана на 1 март годинава за време на таканаречениот Ден на инвеститорите.

Во моментов компанијата не открива речиси ништо, но според внатрешните информации, новата платформа е наменета за автомобил со помали димензии од Model 3 и Model.

Покрај големината, Tesla драстично ќе ја намали и цената на новите автомобили, а тоа ќе се постигне токму со развојот на оваа поевтина платформа. Според досегашните податоци, цената треба да се намали за половина.

Каков и да е проектот, сигурно не очекуваме да го видиме наскоро, бидејќи Tesla е добро познат по тоа што бавно лансира нов автомобил. Дури и ако видиме дека платформата се развива релативно брзо, развојот на автомобил на неа е сосема друга работа.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK