Tesla ја надмина пазарната вредност од 1 трилион долари.

ОБЈАВЕНО НА:

Тоа е првиот производител на автомобили што се приклучува на елитниот клуб на компании од 1 трилион долари.

Tesla Inc надмина 1 трилион американски долари во пазарната вредност откако ја прими својата најголема нарачка од компанијата за изнајмување автомобили Херц, договор што ги зголеми амбициите на лидерот на електрични автомобили да ја води целата автомобилска индустрија за продажба во следната деценија, објави Ројтерс.

Акциите на Tesla се зголемија за 14,9 отсто на 1.045,02 долари, што го прави највредниот производител на автомобили во светот.

Дури и извршниот директор на Tesla, Илон Маск, изрази изненадување од брзината на скокот. „Чудно е што ова ја промени проценката, бидејќи Tesla има проблем со зголемување на производството, а не со побарувачката“, напиша Маск на Твитер како одговор на коментарот на Рос Гербер, ко-основач на инвестицискиот фонд Гербер Кавасаки и акционер во Tesla.

Tesla е првиот производител на автомобили кој се приклучи на елитниот клуб на компании од трилиони долари, кој ги вклучува Apple Inc, Amazon.com Inc, Microsoft Corp и Alphabet Inc.

Повеќето производители на автомобили не се фалат дека продаваат на компании за изнајмување автомобили, често со попусти за да се ослободат од моделите кои бавно се продаваат. Но, за Tesla и нејзините инвеститори, одлуката на Херц да нарача 100.000 возила на Tesla до крајот на 2022 година покажа дека електричните возила ќе доминираат на масовниот пазар на автомобили во блиска иднина.

Побарувачката на потрошувачите за електрични возила е на пресвртница на некои големи пазари. Tesla Model 3 беше најпродаваниот автомобил од ваков вид во Европа минатиот месец, објави во понеделникот консултантската компанија JATO Dynamics.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK