Светската премиера на BMW M3 Touring на 23 јуни

ОБЈАВЕНО НА:

BMW официјално потврди дека светската премиера на целосно новиот M3 Touring ќе се одржи за време на култниот настан Goodwood Festival of Speed, кој ќе се одржи во Велика Британија од 23 до 26 јуни.

За време на своето учество на настанот, BMW Group ќе прослави и 50 години од BMW M GmbH и ќе ги демонстрира своите најнови модели и модифицирани понуди на пазарот. Покрај M3 Touring, компанијата ќе го претстави и првиот M4 CSL, целосно новите iX1 и i7, а iX M60, i4, i4 eDrive40 и iX3 ќе бидат достапни за тест-возење.

Во однос на целосно новиот M3 Touring, BMW вели дека тоа е срцето на технолошката моќ и знаењето на BMW M3 и M4, комбинирани со практичноста на караван со пет врати. Премиерата на автомобилот ќе се случи на 23 јуни, а воедно ќе биде претставен и во неговата верзија Performance Parts.

BMW M4 CSL (Competition, Sport, Lightweight) беше претставен во конфигурација со две седишта, сериозно лесна конструкција, специјално ажурирана и оптимизирана суспензија, дополнителна опрема и нескриен потенцијал за перформансите на тркачката патека. Толку нескриен што за време на тестовите на Нирбургринг Нордшлајф, автомобилот го постигна најдоброто време за сериски автомобил на BMW на сите времиња – 7 минути и 15.677 секунди (20.600 km) и 7 минути и 20.207 секунди (20.832 km).

Во исто време, BMW M4 CSL, чие производство ќе започне во јули оваа година и ќе биде ограничено на 1.000 примероци, може да понуди можност за забрзување од 0 до 100 km/h за 3,7 секунди и од 0 до 200 km/h за 10,7 секунди.

Шестцилиндричниот линиски погон на M4 CSL е способен да генерира максимална моќност од 550 КС и максимален вртежен момент од 650 Nm.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK