Volkswagen Golf и понатаму најпродаван во Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Европскиот пазар во текот на летото забележа солидна продажба и пораст така што одредени компании можат да бидат задоволни.

Бројките кои се објавени се однесуваат за јули, а во седмиот месец од оваа година се продадени 1.325.600 нови автомобили. Тоа е пораст за 1,2 проценти додека за првите седум месеци вкупо 9.723.400 возила пронашле купувачи.

Во јули најпродаваниот модел во Европа повторно беше VW Golf (32.248 примероци), а го следи VW Polo со 21.248 автомобили, dok на одличното 3. место се наоѓа Dacia Sandero со 20.890 продадени автомобили.

Меѓу првите десет место имаше и за Renault Clio, VW Tiguan, Opel Corsa, Škoda Octavia, Ford Fiesta, Nissan Qashqai i Volkswagen T-Roc.