Rimac C_Two: Старт на претсериско производство (ФОТО/ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Производителот на суперспортските автомобили од Хрватска, Rimac соопшти дека компанијата стартувала со претсериското производство на новиот хиперавтомобил C_Two.

Од Rimac наведуваат дека вистинското производство на C_Two се очекува да почне во следната година и дека во пилотската претсериска серија ќе бидат вклучени шест автомобили. Претходеа 12 прототип претставници на моделот, кои беа искористени за тестирањето и учеството во програмите за различни верификации, а во ова се вклучени и краш тестовите.

Од Rimac исто така споделуваат дека производството на секој од претставниците на претсериските C_Two одзема околу осум недели, а како основен фактор тука е новата производствена линија позиционирана во хрватската компанија.

Rimac C_twoo

Сериската верзија на Rimac C_Two ветува дека ќе понуди вистински неверојатни перформанси бидејќи при објавувањето на автомобилот во 2018 година од компанијата најавуаат моќност од 1914 коњски сили, 412 км/ч максимална брзина на движење, можност за забрзување од 0 до 100 км/ч за под 2 секунди, од 0 до 100 милји на час (161 км/ч) за 4,3 секунди.

За самото склопување на автомобилот се неопходни пет недели, но подготовката почнува три недели порано бидејќи голем дел од компонентите се произведени од компанијата за ками.

Сериската верзија на Rimac C_Two ветува дека ќе понуди вистински неверојатни перформанси бидејќи при објавувањето на автомобилот во 2018 година од компанијата најавуаат моќност од 1914 коњски сили, 412 км/ч максимална брзина на движење, можност за забрзување од 0 до 100 км/ч за под 2 секунди, од 0 до 100 милји на час (161 км/ч) за 4,3 секунди.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK