ПРЕСВРТ: Ќе се ревидира забраната за продажба на мотори со внатрешно согорување во 2035 година

ОБЈАВЕНО НА:

Европската народна партија сака да ги промени правилата.

Европската народна партија (ЕПП), најголемата законодавна група во Европскиот парламент, сака да го преиспита постепеното укинувањето на новите автомобили со мотори со внатрешно согорување до 2035 година. Ова не е ново, но сега, по изборите, ова е патот по кој европските лидерите сакаат да се движат.

Првиот земјотрес се случи пред една година, кога застапникот на Зелениот договор Франс Тимерманс ја напушти Европската комисија. Сега, кога ЕПП освои најголем дел од сите законодавни групи на минатомесечните избори за Европскиот парламент (188 места од вкупно 720 пратеници), нејзиното влијание во собранието на ЕУ е силно и во нацрт приоритетите за акција што ги има а ги виделе агенциите (Ројтерс и АНСА), напишано е дека една од првите цели е „да се ревидираат правилата за намалување на CO2 за новите автомобили и комбиња за да се дозволи употреба на алтернативни горива со нулта емисија по 2035 година“.

Минатата година, Европската унија одобри политика со која ќе се забрани продажбата на нови автомобили што емитуваат CO2 почнувајќи од 2035 година. Сепак, Европската комисија, предводена од Германија, се обврза да создаде легален начин за продажба на нови автомобили се напојува исклучиво со е-горива, дури и по 2035 година.

Ова ќе им овозможи на производителите на автомобили да продолжат да продаваат автомобили со мотори со внатрешно согорување, но со нова генерација што ќе работи на горива сертифицирани како неутрални CO2.

Нацртот не прецизира како ќе се ревидира политиката. Урсула фон дер Лајен, која припаѓа на групата ЕПП, бара одобрение од мнозинството пратеници на ЕУ за втор мандат и потребна е поддршка од групата ЕПП за да обезбеди мнозинство.

Сигурно е дека ќе следуваат нови предлози, а возилата со мотори со внатрешно согорување ќе останат на пазарот, само неизвесно е во каква форма.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK