Нов 1.5 дизелски мотор за Opel Grandland X

ОБЈАВЕНО НА:

Во споредба со својот претходник, 1.6 литарскиот дизел од 88 kW / 120 КС со шестстепен рачен менувач, новиот 1.5 литарски мотор со 130 КС во Grandland X обезбедува економичност на горивото за четири проценти.

Компактното спортски возило Opel Grandland X (SUV) донесува нов напреден дизелски мотор во портфолиото на брендот. Новиот 1.5 литарски четирицилиндричен дизел со турбо кој го има своето деби во Grandland X е помоќен и поекономичен од моторот што го заменува. Новиот мотор е дизајниран да ги задоволи строгите барања за идните емисии благодарение на иновативниот оксидациски катализатор / NOx adsorber заедно со селективната каталитичка редукција (SCR).

Opel го нуди новиот дизел од 96 kW / 130 КС на пазарот во моделот Grandland X со шестстепен мануелен менувач (потрошувачка на гориво, урбани услови 4,7-4,7 л / 100 км, екстра-градски 3,9-3,8 л / 100 км, комбиниран 4,2 -4,1 л / 100 км, 110-108 г / км ЦО2). Максималниот вртежен момент е 300 Нм при 1750 вртежи во минута. Новиот мотор е опремен со Старт / Стоп за заштеда на гориво

Во споредба со својот претходник, 1.6 литарскиот дизел од 88 kW / 120 КС со шестстепен рачен менувач (потрошувачка на дизел според NEDC, урбан 4,9-4,7 л / 100 км, екстра-урбан 3,9-3,5 л / 100 км, комбинирано 4,3-4,0 л / 100 км, 111-104 г / км ЦО2), новиот 1.5 литарски мотор со 130 КС во Grandland X обезбедува економичност на горивото за четири проценти. Ова е постигнато со намалување на триењето, оптимизираниот систем за согорување со патентирана геометрија на клипот и зголемената рециркулација на издувните гасови (овозможена од високо ефикасен разменувач на топлина).

Чист, компактен: Целосно интегриран систем за третирање со NOx aдсорбер и SCR
Главата на цилиндарот со интегриран колектор за довод на воздух и кутијата на новиот 1.5-литарски дизел се направени од лесен алуминиум, додека четирите вентили по цилиндар се активираат со двојни распрскувачи. Системот за директно вбризгување функционира до 2.000 бари, а горивото влегува во коморите за согорување преку млазници со вбризгување со осум дупки. Новиот мотор е опремен со турбополнач со варијабилни геометриски турбински лопатки (VGT), кои се активираат електрично.

За оптимална обработка на издувните гасови, системот за намалување на емисиите – кој се состои од пасивен оксидациски катализатор / NOx adsorber, AdBlue инјектор, SCR катализатор и филтер за дизелски честички (DPF) – е групиран заедно како компактна единечна единица, што е можно поблиску до мотор. Адсорберот на NOx делува како катализатор на ладен почеток, намалувајќи ги емисиите на NOx на температури под SCR осветлувањето. Со оваа иновативна технологија, новиот 1.5-литарски дизел одговара на строгиот Euro 6d-TEMP стандард за NOx.

Дизајнот кој е ориентиран кон иднината на новиот дизел ја намалува тежината и нуди значителен потенцијал за иднината, со компактни димензии што овозможуваат интегрирање во автомобили од различни големини и во најкомпактните делови на моторот. Ова им дава на дизајнерите поголема слобода.

Осум брзински автоматик за поголема удобност и одлична потрошувачка на гориво
Новиот мотор е исто така достапен и со напреден нов осум брзински автоматски менувач кој не само што нуди беспрекорно менување, туку и благодарение на дизајнот со мал триење, исто така, дополнително ја намалува потрошувачката на гориво и емисиите (потрошувачка на гориво, урбан 4,5-4,4 л / 100 км, екстра урбан 4,0-3,9 л / 100 км, комбинирано 4,2-4,1 л / 100 км, 109-108 г / км ЦО2).

Со новиот 1.5-литарски мотор и ново воведениот 2.0-литарски мотор со 130 КС / 177 КС (потрошувачка на гориво градски 5,3-5,3 л / 100 км, екстра градски 4,6-4,5 л / 100 км, комбинирано 4,9-4,8 л / 100 километри, 128-126 г /км ЦО2).

Клиентите на Grandland X сега можат да избираат меѓу два моќни, но многу енергетски ефикасни и про еколошки дизели, кои се во согласност со строгиот стандард Euro 6d-temp кој ќе стане задолжителен за ново регистрирани автомобили во септември 2019 година. Затоа, тие не се погодени од потенцијалните урбани дизел забрани. До 2020 година, Opel ќе го понуди и Grandland X како прво plug-in хибридно електрично возило (PHEV).

Следете не и на:

24AUTO NETWORK