Kia ќе прави маски во борбата против коронавирусот

ОБЈАВЕНО НА:

Многу познати светски автомобилски компании на различни начини се вклучуваат во бробата против коронавирусот. Сега на таа листа е и корејската компанија Kia. Тие размислува да произведуваат заштитини маски за лице во нивната кинеска фабрика за да помогнат во борбата против ширењето на коронавирусот.

Најавата следува по сличен потег на Fiat Chrysler, при што извршниот директор Мајк Манли наведува на почетокот од оваа недела дека еднa од фабрикитена групата во Азија ќе биде претворена за производство на маски за лице за здравствени работници и дека ќе стигнат до цел од еден милион маски месечно недели.

Kia би можела да прави маски во фабриката Јанченг откако кинеската влада ги охрабри производителите на автомобили да го сторат тоа, изјави портпаролот. Тој одби да коментира за можниот тајминг или која било производна цел.

Kia го суспендираше производството во својата фабрика во Џорџија во САД, во Словачка и сите операциите во Индија поради пандемијата