Грчката полиција ќе патролира со Peugeot 308

ОБЈАВЕНО НА:

За секој производител на автомобили е особено важно дражавните органи да користат нивни возила, и на тој начин покажуваат дека тие навистина го имаат потребниот квалитет да се справат со предизвиците пред нив. Грчката полиција во иднина ќе има помодерни возила и тоа од брендот на Peugeot. Најмалку 370 возила од моделот 308 ќе бидат дел од полициските сили.

Возилата ќе бидат во бела боја со амблемот на полицијата во долниот преден ден странично и плус ќе имаат затемнети стакла.

Интересно е да се напомене дека пред грчката полиција, и шпанската полиција доби возила од PSA, само тие се решија за Citroеn C5 Aircross и Peugeot 3008 во својата HYbrid верзија од 225 КС. Полициската флота ќе ја комплетираат и 365 возила Peugeot 308 и плус 244 возила Opel. Доказ за тоа е дека француските модели ги цени странската полиција.

Во Франција се вели дека жандармеријата го прекинала договорот со SEAT и Cupra за замена на својот Меган, но засега нема ништо официјално.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK