Ford Mondeo отсега само како хибрид

ОБЈАВЕНО НА:

Во моментов, хибридната верзија на Mondeo има третина од вкупниот број на моделот.

Ford објави дека компанијата го трансформира производството на бензински верзии на Mondeo и овие варијанти на легендарниот модел сега ќе бидат имплементирани само со хибриден погонски систем.

Mondeo Hybrid овозможува да возите во чист електричен режим, потпирајќи се на електричен мотор и литиум-јонска батерија со капацитет од 1,4 kWh. Клучен елемент во конфигурацијата, сепак, останува специјално оптимизираниот дволитарски бензински мотор со внатрешно согорување, кој ја надополнува инсталацијата.
Сериозен фактор во системот е системот за регенерација на енергијата на сопирачките и тој што нормално би се изгубил за време на инерција.

Од Ford велат дека хибридната верзија на Mondeo ужива растечки интерес кај потрошувачите, а за првите седум месеци од годинава успеа да го подобри своето учество во вкупниот број за моделот за 25% во споредба со истиот период во 2019 година.

Mondeo Hybrid ужива зголемен интерес – повеќе од 50% во Велика Британија и повеќе од 40% во Италија, а на последниот пазар потрошувачите кои ја избираат хибридната верзија формираат 75% од вкупната продажба на автомобилот.

За клиентите кои возат помалку од 20.000 километри годишно Mondeo Hybrid е разумен избор, нуди подобри услови од дизелот.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK