Батериите на BMW i3 ќе траат 60 отсто повеќе

ОБЈАВЕНО НА:

Развојот на електричните возила и нивниот домет постојано се зголемува покажувајќи дека технологијата се движи напред. На подобрената верзија на BMW i3 најважно е што дометот ќе се зголеми и тоа за 60 отсто.

Според сегашните податоци, BMW i3 со батерија од 94 Ah има теоретски домет од 300 км. Но, Германците сакаат да го зголемат со тоа што ќе вградат поголема 120 Ah батерија.

Според пишувањата на блоговите на BMW, ова зголемување кај електричното возило за 60 отсто би требало да се појави во освежената верзија i3 S на саемот во Франкфурт есенва.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK