Suzuki планира мал Swift Cross СУВ во 2024

ОБЈАВЕНО НА:

Популарноста на малите теренци на пазарите во развој предизвика многу производители на автомобили да влезат во сегментот. Најновиот извештај од Best Car Web сугерира дека Suzuki планира ваква SUV варијанта на следната генерација на Swift. Она што е уште поинтересно е дека овој нов модел за високо возење, наводно, ќе се базира на перформансите на Swift Sport.

Претходните извештаи сугерираа дека новата генерација на Swift ќе биде претставена некаде во 2022 година, и покрај фактот што сегашниот модел доби фејслифт во 2020 година. Новиот Swift, наводно, ќе се базира на подобрена верзија на платформата Heartect на Suzuki и ќе има еволутивен пристап во однос на стајлингот и пропорциите.

Варијантата Swift Sport се очекува да пристигне во пролетта 2023 година, опремена со погонска група слична на сегашниот модел кој има 1,4-литарски мотор со турбо полнач и 48-волтен благ хибриден систем. Веројатно ќе има поспортски дизајн и поцврстата поставеност на суспензијата.

Истата платформа и погонски агрегат, наводно, ќе служат како основа за Swift Cross со дебито за кое се шпекулира дека ќе биде во 2024 година. Моделот најверојатно ќе има поголемо растојание од подлогата и пластична обвивка на каросеријата и поавантуристички изглед. Можеби повисоката каросерија би донела и повеќе практичност во кабината, што е задолжително за купувачите на SUV.

Претпоставката дека Suzuki размислува за Swift Cross звучи веродостојно бидејќи таков модел може да го премости јазот помеѓу градскиот кросовер Suzuki Ignis долг 3.700 мм. и поголемиот Vitara B-SUV со димензии 4.175 мм.

Друго сценарио што би можеле да го замислиме во врска со Swift Cross би било обновената верзија на Toyota Yaris Cross со целосно хибридна технологија. Двете компании веќе го прават тоа со Suzuki Swace (Toyota Corolla Sport Tourer) и Suzuki Across (Toyota RAV4), иако овој тип на соработка може да биде ограничен на поголеми возила. На крајот на краиштата, Suzuki е добро познат по својата експертиза за мали автомобили.

Во секој случај, ништо не може да се потврди во овој момент, бидејќи Suzuki не даде никакви индикации дека таков модел може да се најде во каталозите.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK