Suzuki ја прослави седмата титула во MotoGP со специјален Swift

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Suzuki го освои Светското првенство од MotoGP 2020 после две децении пауза. Тоа е седмата круна на Светскиот шампионат на MotoGP за брендот, и за да се одбележи случајот, компанијата пушти ограничена серија на еден од најпопуларните мали автомобили во светот.
Наречен Suzuki Swift Sport Hybrid World Championship Edition, овој специјален модел е ограничен само до седум единици, по еден автомобил за секоја од седумте светски титули. За жал, лимитираната серија ќе биде достапна само во Италија.

Изданието Swift Sport Hybrid World Championship доаѓа офарбано во блескавите три бои на официјалниот автомобил Suzuki GSX-RR на Team Ecstar. Додека каросеријата на ова специјално издание Swift е офарбана во металик сино, колоните и линијата на покривот се завршени во контрастна црна нијанса. Во меѓувреме покривот е во сребрена боја и дури има доста тркачка ивица со брендот на компанијата по должина на автомобилот.

Нештата не завршуваат само со бојата – Swift World Championship Edition исто такa добива спортска дифузна плоча, двојни врвови на ауспухот и поголеми 17-инчни бандажи. Во ентериерот специјалното издание Swift нуди акцентирани корнизи на панелите на вратите, трансмисиски тунел и централна конзола. Облогата на таблата и потпирачот за раце од страна на возачот и совозачот се во флуоресцентна жолта боја.

На таблата има број на секој автомобил во ограниченото издание и автограм на Џоан Мир – мотоциклист, со кој Suzuki го освои Светското првенство во 2020 година – напишан на контролната табла на автомобилот.

Под хаубата на Swift Sport Hybrid World Championship Edition е идентичен со глобална продажба Swift Sport Hybrid. Тоа значи дека тој се движи со 1.4-литарски турбо-бензинов мотор, кој е поврзан со 48V хибриден систем вклучувајќи и мал електромотор со моќност од 13 коњски сили. Моторот произведува вкупна моќност од 127 коњски сили и 235 Нм максимален вртежен момент.

Електромоторот делува како стартер и генератор, а исто така помагa при стартување од место, а при запирање работи во режим на закрепнување. Моторот работи со шестстепен механички менувач, а моќноста се испраќа само на предните тркала. Swift Sport Hybrid може да достигне максимална брзина од 210 км/ч.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK