Skoda Superb станува хибрид

ОБЈАВЕНО НА:

Фоторепортери успеаја да го фотографираат обновениот Superb без никаква камуфлажа на неа и тоа за време на тестирања во Скандинавија. Знаменосецот во понудата на Skoda добил малку поагресивен изглед, но генерално промените не се драстични.

Модернизираниот чешки лифбек има преработена решетка на ладилникот, различни фарови и браници во различна форма. Нема слики од внатрешноста, но исто така треба да се надгради со нова табла со инструменти и голем приказ на системот за информации и забава.

Официјалните информации за претстојните технички измени недостигаат, но според последните гласини обновениот Superb ќе се здобие со хибридна модификација на базата на 1,4-литарскиот бензински мотор. Излезната моќност на системот на бензин-електрична верзија ќе биде 220 коњски сили, а со едно полнење ќе можат да се поминат 50 километри.

Се очекува Skoda да го покаже модернизираниот знаменосец на саемот во Женева во март. Набрзо после официјалното деби ќе почнат и продажбите на Superb од моделот 2020.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK