Skoda со два нови електромодели до крајот на годинава

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Skoda откри нови детали околу планот за електрификација на моделите во својата понуда. Доста од работите се веќе познати, но сега веќе и официјално се најавува дека во текот на оваа година че се појават првите два сериски, електрифицирани автомобили од брендот.

Станува збор за хибрид тип Plug-in на Skoda Superb, а нешто пред него ќе се појави и електричната варијанта на Skoda Citigo. Со ова малиот градски автомобил целосно ќе „позеленее“, откако досега исто така имаше негова варијанта со фабрички метан прописи.

За техничките параметри на електричното Citigo можеме да судиме по оние на Volkswagen e-up! и експерименталниот прототип Seat Mii. Кај нив се користи електромотор со 82 коњски сили и вртежен момент од 210 Нм. Акумулаторот е литиум-јонсии со капацитет од 18,7 кВтч, што обезбедува километража со едно полнење од 160 км во циклусот NEDC.

Платформата за електромобили MEB, игра голема улога за идните сериски модели на целата група Volkswagen. Ќе се усвои и од стариот чешки бренд, откако во 2020 година од транспортер ќе почне да се спушта сериската варијанта на концептот Vision E.

Топ моделот Superb сигурно ќе добие моќен агрегат на GTE-комбинација од 150 коњски сили, бензински турбо мотор 1.4 TSI и електромотор со 102 коњски сили. Тука акумулаторот е со капацитет од 8,7 кВтч, а километражата само на струја изнесува 50 км пред активирањето на ДВГ. Постои можност чешкиот модел  да добие и подобар акумулатор од 13 кВтч од хибридот Passat GTE. Тој ќе обезбеди подолга километража само на струја од 70 км.

Веќе една година Чесите спроведуваат тестови на внатрешната мрежа за полнење од 300 места во фабриката и канцеларијата на брендот во Млада Болеслав. Во блиска иднина Skoda има намера да ја рашири оваа мрежа надвор од границите на својата фабрика со помош на локалната компанија Ško-Energo.

Од Skoda веќе објавија дека имаат намера во следните четири години да инвестираат над две милијарди евра во развојот на електричните модели и за развивање на напредни мобилни услуги. Сето тоа е дел од пообемен план со име „Стратегия 2025”, која предвидува и поголемо раширување на понудата на „Летечката стрела“.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK