Skoda најавува три нови електрични модели до 2026 година

ОБЈАВЕНО НА:

Сосема очекувано, тоа ќе бидат три СУВ возила, три теренци од три различни сегменти.

Skoda, како и целата групација на Volkswagen, наскоро ќе има гама од 100% електрични модели. Чешката фирма објави дека ќе лансира три нови електрични модели до 2026 година. Оваа производна стратегија е дел од целта на брендот, да постигне 70% од продажбата на електрични возила до 2030 година. Оваа бројка ќе се зголеми на 100% до 2035 година.

Меѓу новите електрични автомобили што Skoda треба да ги претстави, се знае дека прво ќе има компактен теренец. Тој ќе биде дел од новото семејство на мали електрични модели кои ќе ги споделуваат нивните технички елементи.

Овој SUV ќе се базира на платформата MEB со различна архитектура од ID.3 и ID.4, бидејќи електричниот мотор треба да биде поставен напред. Презентацијата во рок од една или две години од Volkswagen ID.2 веќе треба да даде преглед на овој иден мал електричен SUV од Skoda.

Вториот од трите електрични модели што ги најави Skoda би можел да биде оној што ќе ја замени Octavia во гамата, но под каросеријата на теренец. Сè уште има многу непознати елементи околу овој модел. Сè уште не се знае дали ќе се произведува на платформата MEB или на идната SSP архитектура на групацијата Volkswagen.

Оваа платформа ќе биде од клучно значење во стратегијата за електрификација на групацијата. Ќе ги замени и MEB платформата и PPE платформата што ја користат идните Porsche Macan и Audi Q6 e-tron. Тоа ќе биде пофлексибилно техничко решение за поширок опсег на електрични автомобили за сите марки на групацијата. Оваа нова платформа треба да пристигне во 2026 година.

Претстојниот трет модел, кој исто така ќе биде SUV, ќе има седум седишта и ќе биде над Enyaq во понудата. Тоа ќе биде модел изведен од концептниот автомобил Vision 7S. Овој концепт автомобил најавува неколку работи, почнувајќи од сериски теренец со седум седишта, но и особено стилот на идните Skoda со нов светлосен потпис.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK