Skoda го дизајнираше и трофејот за Tour de France

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda е официјалниот овогодишен партнер на најпопуларната велосипедска трка во светот – Tour de France.

Покрај тоа што на располагање ќе стави над 200 возила од повеќе модели, чешкиот производител, поточно нивниот центар за дизајн го дизајнираше и трофејот наменет за победникот.

“Традиционална боемска уметност изработена од кристали” изјави Петер Олах од центарот за дизајн на Skoda. Тој ги објави и другите карактеристики на трофејот наведувајќи дека е со висина од 60 сантиметри и тежина од четири килограми.

Победникот овој трофеј ќе го подигне на 20 септември кога се вози последната, 21 етапа од овогодинешното издание.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK