Skoda Auto произведе 2 милиони СУВ автомобили

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата SKODA Auto објави дека го произвела СУВ автомобилот со сериски број 2.000.000. Јубилејниот автомобил е направен во фабриката во Млада Болеслав и е претставник на моделот Kamiq, кој од своја страна исто така запиша голем производствен успех, како достигнувањето на границата од 250.000 примероци.

Во моментов во СУВ семејството на SKODA Auto фигурираат имињата на KODIAQ, KAROQ, KAMIQ и ENYAQ, кои формираат околу 40% од вкупната реализација на брендот на светско ниво.

Најуспешниот СУВ модел на SKODA Auto во моментов е YETI со 684.500 произведени примероци. На второ място е KODIAQ со 593.600, а на третото е KAROQ со 454 800. KAMIQ, и состапната во Кина, верзијата KAMIQ GT допринела со 266.000 примероци, а целосно електричниот и прв од родот за брендот ENYAQ со уште 1.100.

SKODA ENYAQ, која беше претставена на 1 септември минатата година е првиот целосно електричен СУВ модел на SKODA, кој е развиен на специјално создадената платформа за електромобили MEB на VW Group.

Основната верзија на ENYAQ е ENYAQ 50 iV со заден погон, 150 коњски сили и можност за поминување од 340 километри. Следните чекори во модификациската понуда се ENYAQ 60 iV, ENYAQ 80 iV и ENYAQ 80x iV, а врвната понуда е ENYAQ RS iV со 305 коњски сили и можност да се поминат 460 километра. Најголемиот опсег е 510 километри, а ги ветува ENYAQ 80 iV.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK