Што е следно во понудата на Citroen до 2025

ОБЈАВЕНО НА:

Следните неколку години Citroen ќе биде активен во освежување и проширување на својата понуда особено со електрификацијата на својата гама. Оваа 2021 година беше прилично богата за компанијата со шеврони, со рестајлирање на C3 Aircross и C5 Aircross и претставувањето на новиот C5 X, еден вид голем седан со кросовер стил кој ќе пристигне до почетокот на следната година.

Следната 2022 година ќе биде потивка со, како и за „братскиот“ Peugeot, и ќе има рестилизирање на малите модели и MPV како што се Berlingo и Jumper. Од друга страна, во 2023 година, тоа ќе биде следната голема година за Citroën, со лансирање на C4 Aircross, нов SUV од C сегментот кој ќе доаѓа помеѓу C3 и C5 Aircross.

Тоа ќе биде година на пристигнувањето на новата генерација на Citroën C3, која за групата Stellantis ќе ја инаугурира сосема нова структура, STLA Small, мулти-енергетска платформа која очигледно ќе го роди првиот ë-C3, електричната варијанта. на францускиот модел.

По 2023 година работите треба да бидат малку посмирени за Citroën, со пристигнувањето во 2024 година на новата генерација на C3 Aircross која исто така ќе се базира на новата STLA платформа, исто како и C5 Aircross кој ќе пристигне во 2025 година. пристигнуваат две години по претставувањето на новата генерација на Peugeot 3008 и 5008 кои ќе ја инаугурираат платформата STLA Medium.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK