RX-9 во производство од следната година

ОБЈАВЕНО НА:

Следната година во сериско производство влегува супер спортскиот автомобил на Mazda, моделот RX-9.

Станува збор за автомобил кој го наследува популарниот RX-8. Премиерата ја имаше на саемот во Токио во 2017 година кога предизвика бројни позитивни реакции поради што беше исто така претставен и две години подоцна, на саемот во 2019 година.

Овој модел доаѓа со ротирачки мотор од најновата генерација на Mazda. При тоа ќе распоалга со 3,6 литарски 6 цилиндрен мотор чија моќност ќе се движи од 350 до 400 КС.

Серискиот модел се очекува да биде премиерно претставен на овогодинешниот саем во Женева кој ќе се одржи од 5 до 15 март.