Renault сака пролонгирање на забраната на ​​ICE мотори во ЕУ до 2040 година

ОБЈАВЕНО НА:

За време на IAA Mobility во Минхен неделава, извршниот директор на Renault Group изјави дека планира да побара продолжување на неодамна предложената забрана за продажба на возила со мотор со внатрешно согорување (ICE) во ЕУ во 2035 година. Според извештаите Renault сака продолжување до 2040 година со цел да им обезбеди попристапни автомобили на потрошувачите пред поскапите електрични возила да станат задолжителни.

Kомпанијата произведува и продава возила под брендот Renault, како и подружници како Alpine и Dacia. Најновите вести на компанијата може да бидат шок за некои, бидејќи Renault се наметна како лидер во енергетската транзиција. Компанијата ги распространи сликите на својот хечбек електричен Megane E-TECH Electric кој набрзо ќе влезе во сериско производство со што го почна електрифицирано ребрендирање.

Дополнително Renault вети дека ќе биде најзелената марка во Европа до 2030 година, со тоа што 9 од 10 возила ќе бидат електрични. Моделот Zooey EV на Renault забележа голем успех низ Европа, дури и го надмина моделот 3 на Tesla во некои квартали од годината. Понатаму, брендот Dacia претстави електричен теренец што одговара на потрошувачите изминатава пролет и ги воодушеви клиенти.

Во неодамнешниот извештај на магазинот Auto Express, извршниот потпретседател за инженерство на Групацијата Renault, Жил Леборн зборуваше и потврди дека компанијата ќе се бори да го одржи хибридот во живот по 2034 година или 2035 година, бидејќи има целосна забрана за мотори со внатрешно согорување. Не е кажано така, но тоа е нулта емисија до 2034 година, така што преведено значи дека нема мотори со внатрешно согорување.

Предложената година, 2035 не е блиску, но како што минува времето електрификацијата е се позбрзана и веројатно е дека нема да има промени во предложените датуми.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK