Првиот електричен Lеxus

ОБЈАВЕНО НА:

На саемот за автомобилот во градот Гуанжу во Кина беше одржана светската премиера на првиот сериски електромобил на Lеxus. Во Европа кросоверот на база на UX ќе биде пуштен во продажба следната година, додека во Јапонија е најавен за 2021 година.

Lеxus UX 300е имa eлeктрoмoтoр со моќност од 204 коњски сила и пого на предните тркала. Моќноста доаѓа од акумулатор со капацитет од 54.3 кВтч, кој дозволува да бидат изминати 400 километри според циклусот NЕDС.

Полнењето на батеријата ќе може да се следи со помош на смартфонот LеxusLink. Тој ќе дозволува и управување на некои функции од дистанца. Цената ќе биде објавена штом наближи стартот на продажбата.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK