Прогнозите се добри: Цената на нафтата нема да „скока“ во 2020 година

ОБЈАВЕНО НА:

Доколку се одржи сегашната стабилна политичка состојба во светот, Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) не очекува многу промени во цената на суровата нафта во 2020 година, изјави Фатих Бирол, извршен директор на агенцијата. ИЕА е независна енергетска организација основана пред 45 години во Париз во рамките на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) во ООН.

„Има многу нафта на пазарот. Освен ако не се појават големи тензии во надворешната политика, не очекувам голема промена на цените “, рекол Фатих Бирол за агенцијата Блумберг, истакнувајќи дека просечната цена на „црното злато“ во 2019 година била 60 долари за барел.

На состанокот на ОПЕК + кон крајот на минатата недела, картелот на 24-те земји кои извезуваат нафта одлучи да го намали производството дополнително за 500.000 барели на ден до 31 март, со што вкупното намалување на 1,7 милиони барели е на нивото од март 2018 година

Следниот состанок на Комитетот за набудување на ОПЕК + е закажан за првата недела од март, со вонреден состанок на 14-те земји на ОПЕК што ќе се одржи на 5 март, а за следниот ден е закажана заедничка средба на 24-те земји членки на ОПЕК +.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK