Погледнете како изгледа краш тестот на возило без воздушни перничиња (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Latin NCAP е пандан на Euro NCAP, но за земјите од Централна и Јужна Америка. Оваа организација се најде во центарот на вниманието по спроведениот краш тест на Mitsubishi L200.

Видеото од краш тестот на камионет во производство на јапонскиот производител стана хит на интернет откако се тестираше безбедноста и сигурноста на верзија која не е опремена со воздушни перничиња.

Ова возило не освои ниту една ѕвезда на и онака меките критериуми на тестирање. Причината во тоа секако лежи во недостатокот на воздушни перничиња. При тоа L200 свои само 20,49 поени во поглед на безбедноста на децата на задната клупа.

Инаку ова не е единствено возило кое не освои ѕвезда на овој краш тест. Без ѕвезда “заминаа” и Chery iQ, Chevrolet Spark GT и Lifan 320.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK