Побарувачка до небо – Volvo Cars тројно го зголемува капацитетот во Гент

ОБЈАВЕНО НА:

Volvo Cars објави дека тројно ќе го зголеми капацитетот за производство на електрични возила во фабриката во белгискиот град Гент.

Причината за оваа одлука произлегува од зголемената побарувачка на електрични возила од брендот на Volvo.

“Нашата иднина е електрична и корисниците очигледн се многу задвлни на нашите возила” изјави Хавиер Варела, менаџер за глобални индустриски активности и квалитет.

Ова зголемување на капацитетот е дел од претходно најавениот план за трансформација на Volvo Cars во премиум производител на електрични возила кој како таков има намера да лансира неколку модели кои ќе бидат целосно електрични.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK