Овие брендови владееја во 2019 година – и најмногу продаваа

ОБЈАВЕНО НА:

Сите продажни резултати за минатата година се сумирани со што ги имаме најпродаваните брендови за 2019 година.

Со продадени 8.683.049 возила на првата позиција се наоѓа Toyota која го презема приматот од Volkswagen кој сега е на втората позиција со продадени 6.436.548 возила. Се чини скандалот со издувни гасови новите, построги регулативи за емисиите на издувни гасови во Европската Унија си го направија своето.

На третата позиција со продадени 4.735.575 возила е Ford, најдобрата петорка ја сочинуваат уште и Honda и Nissan со продадени 4.630.868 односно 4.366.453 возила.

На листата топ 10 најпродавани брендови се рангирани уште и Hyundai, Chevrolet, Kia, Mercedes и BMW.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK