Останува без наследник: Fiat Punto оди во пензија

ОБЈАВЕНО НА:

FIAT Punto, еден од најголгододишните претставници на автомобилскиот пазар заминува во историјата. Последната генерација на машината се симнува од производствените линии после 13 години продажба.

Засега се смета дека Италијанците нема да извадат директен наследник на моделот. Место тоа, ослободените продуктивни можности од Punto во фабриката Мелфи во Италија ќе бидат заземени од новиот СУВ автомобил на Maserati.

Првпат Punto се појави во моделната понуда на FIAT во 1993 година, а две години подоцна беше избрано за Автомобил на годината во Европа.

Во 2005 година беше лансиран сегашниот модел, кој низ годините беше освежен неколкупати. Можеби последниот клинец во ковчегот на Punto беше краш-тестот на Euro NCAP, кој даде нула можните пет ѕвезди на моделот.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK