Opel Corsa ќе има уште најмалку една генерација

ОБЈАВЕНО НА:

Opel ќе ја одржува Corsa во живот уште една генерација, која ќе пристигне подоцна во текот на деценијата

Opel останува посветен на сегментот на супермини возила бидејќи моделот Corsa ќе биде актуелен барем уште една генерација, за разлика од ривалите. Веста ја потврди дизајнерскиот шеф Марк Адамс, кој зборуваше за медиумите за време на неодамнешното претставување на освежената Opel Corsa. Како што објави Autocar, моделот од следната генерација ќе пристигне подоцна во деценијата како чисто електричен мал хечбек.

Производителот на автомобили може да остане во сегментот на супермини благодарение на производството според обем постигнати во рамките на Stellantis. Покрај Corsa и Peugeot 208, заедничките подлоги ќе се користат и во претстојниот Citroen C3, Lancia Ypsilon и се уште неименуваниот хечбек на Fiat плус низа B-SUV возила со слична големина.

Адамс објасни дека Stellantis им обезбедува на брендовите „една и пол кутии со алатки“, дозволувајќи им на секој да „додава свои делови“. Тој додаде дека иако Corsa ќе остане тесно поврзана со своите супермини браќа и сестри, секој модел е различен во областите што им се важни:

Следната генерација на супермини Stellantis ќе се вози на Small STLA платформата која ќе биде еволуција на широко користениот CMP/eCMP. Opel вети дека ќе се движи само на батерии од 2028 година, што значи дека следната генерација на Corsa ќе се нуди ексклузивно со погонска единица со нулта емисија.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK