Novitec му даде 707 КС на McLaren GT (ВИДЕО/ФОТОГАЛЕРИЈА)

ОБЈАВЕНО НА:

Експертот во областа за доработка на луксузни спортски автомобили Novitec најави детали за новата тјунинг програма за најфункционалниот McLaren GT.

Во програмата за доработување на екстериерот на McLaren GT од Novitec со вклучени дополнителни елементи како елеганција на телото наместо ефикасност, карбонски аеродинамички елементи, како и 20- и 21-инчни алуминиумски тркала, производство на американската компанија Vossen.

Покрај тоа и целосно нов челично спортски издувен систем, збир на опции за персонализација на ентериерот, нови спортски пружини, кои намалуваат растојание на автомобилот од патот со колу 25 мм од другите.

За McLaren GT, Novitec нуди исто така и подесување на моторот, како резултат на интегрирањето на кој максималната моќност на моторот се зголемува до 707 коњски сили (+87 коњски сили), а максималниот вртежен момент до 714 Нм (+84 Нм).

Конечниот резултат од работата на екипата на Novitec за McLaren GT е можност за забрзување од 0 до 100 км/ч за 3 секунди и максимална брзина за движење од 333 км/ч.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK