Новиот Tesla Model 3 ќе биде значително поевтин!

ОБЈАВЕНО НА:

Обновениот и ажуриран модел Telsa Model 3 би можел да биде претставен веќе во јуни. Дизајнерите покажаа како би можел да изгледа овој нов електричен автомобил. Детали за автомобилот беа објавени на AutoExpress.

Според овие податоци, ажурираниот Tesla Model 3 Project Highland добива „покомпактен“ дизајн. На предниот браник повеќе нема да има светла за магла. Напред ќе се појават и потенки фарови. Тие можат да се видат на фотографијата од прототипот на тестот.

Ниту внатрешноста на електромобилот нема да остане непроменета. Tesla Model 3 може да добие контролна табла од електричниот кросовер Model X. Сегашната генерација на моделот нуди само централен дисплеј.

Наместо менувач на менувачот поставен на волан, ажурираниот Tesla Model 3 ќе ви овозможи да изберете брзина преку централниот дисплеј. Ова беше забележано и на еден од тест возилата.

Материјалите за внатрешна декорација ќе бидат со значително повисок квалитет. Дрвото ќе биде заменето со влошки од ткаенина и ќе се понудат нови седишта, кои се очекува да бидат многу поергономски од сегашните.

Познато е дека новиот Tesla Model 3 ќе стане помоќен и побрз. Досегот на електричниот автомобил со едно полнење ќе се зголеми на приближно 640 km во верзијата со долг дострел.

И уште една прилично љубопитна работа. Благодарение на новиот производствен процес, ажурираниот Tesla Model 3 би можел да стане значително поевтин. Според гласините, моделот ќе биде поевтин за околу 20%.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK