Новиот мал кросовер на Jeep доаѓа следната година

ОБЈАВЕНО НА:

Подготовките за новиот кросовер на Jeep влегува во нова фаза. Како што е познато, Jeep работи на нов мал кросовер кој ќе се позиционира под Jeep Renegade, а оттука ќе биде со димензија околу 4 метри.

Називот на CUV моделот не е познато, но е потврдено дека ќе се темели на CMP платформата развиена од страна на PSA Групацијата. Оттука овој модел ќе ги има и моторите кои се развиени од страна на францускиот производител како и неговата технологија.

Покрај со традиционалните бензински мотори, овој модел ќе биде претставен и во електрична верзија.

Моделот ќе се произведува во фабриката на FCA во Полска, а ќе стартува следното лето. Премиерата треба да се случи во втората половина на оваа година. За потсетување, во истата оваа фабрика во Тичи, Alfa Romeo ќе го прозиведува моделот Brennero во 2023 година, а следната година доаѓа и новиот кросовер на Fiat.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK