Новиот Dacia Stepway достапен за тест и продажба и во Македонија

ОБЈАВЕНО НА:

Верзијата што претставува 65 отсто од целокупната продажба на моделот сега доаѓа и во Македонија, со нов изглед, мотори и со обид да ви докаже зошто 1,3 милиони возила на Dacia Stepway продадени во Европа. За Dacia секој ќе ви каже дека е паметен избор и добивате возило што навистина вреди за инвестицијата. А Dacia одамна не е само романски бренд, туку напротив дел од Renault.

Во салонот на Dacia во Македонија чиј импортер е Аутомотиве Груп веќе е пристигнат новиот модел, достапен за тест возење и продажба. Нормално, со нешто повисока цена, но и со многу повеќе опрема од претходникот и пред се значително зголемен квалитет. И понатаму останува „паметен избор“. Цените почнуваат од 11,950 евра, па се до 15.200 евра.

A Stepway го сакаат бидејќи се карактеризира со основни дизајнерски елементи на кросоверите – подигнато растојание од земја од 174 mm (пораст од 41 mm во споредба со Sandero, пред се од поголем дијаметар на пневматиците), држачи на кровот со испис на логото, специјално текстурирано и армирано дно на вратите.

Потполно новиот Sandero Stepway е веднаш препознатлив по предниот дел, уникатниот преден дел, хромираното лого на Stepway под предната решетка и заоблените браници над светлата за магла. Предните и задните браници вклучуваат метална лизгачка плоча во боја на каросеријата, дизајнирана да ја заштитува оригиналната боја од секојдневните гребнатини.

Новиот Sandero Stepway е меѓу првите модели на Dacia кој има корист од модуларната платформа CMF, нудејќи супериорна цврстинa, ја зголемува заштитата во случај на судaр. Kонструкцијата е засилена кaj моторот и во патничкиот простор, нови сензори за притисок на вратата и акцелерометарот кои можат да откријат рани судари на страничен удар, овозможувајќи им на новата завеса и страничните воздушни перничиња брзо да се активират и да ве заштитат.

Во понудата има само бензински мотори што се во согласност со стандардот Еuro 6d-full. И тоа:
· TCe 90: турбополнет 1-литарски трицилиндричен апарат во комбинација со шестстепен мануелен менувач или CVT автоматски менувач.
·ECO-G 100: нов LPG двогоривно турбо полнење – цилиндар со 1 литар, во комбинација со шестстепен мануелен менувач.

Dacia е единствениот производител на автомобили што предлага LPG и два типа на мотор бензин низ целиот спектар на патнички автомобили преку ECO-G етикетa.

Дознајте повеќе за моделот и закажете тест возење во официјалниот салон на брендот DACIA како и прочитајте повеќе на следниот линк: https://www.dacia.mk/_STEPWAY_SANDERO/index.html

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK